Cupa Timișoarei la ciclism și-a stabilit campionii

Lume multă la ediția a doua a Cupei Timișoarei la ciclism. Pe un traseu urban, profesioniștii s-au luptat pentru premiile puse la bătaie de organizator.

Cei mai în formă cicliști profesioniști din România, precum și mulți copii  s-au întrecut la ediția 2017 a Cupei Timișoarei. Locația aleasă a fost Iulius Mall, iar traseul ales a fost unul inedit prin parcările exterioare și cele subterane. În total 120 de cicliști s-au întrecut la aceasto competiție.

La categoria profesioniștilor s-a ales formatul Criterium, concurenţii au rulat pe circuit timp de o oră, la finalul căreia au fi desemnaţi câştigătorii în funcţie de numărul de ture parcurse în perioada de timp respectivă.

Clasa elite a fost dominată de stelistul Daniel Crista, urmat de Raul Sînza de la Carcover Oradea și de timișoreanul Mihai Băbăiță legitimat în prezent la Steaua. Cursa a fost organizată de raceday.ro.