Care derby? BCT-ul a făcut suta cu Timba

Derby doar pe hârtie între BC SCM Timișoara și Timba Timișoara. ”Leii” s-au impus categoric și au făcut scor în confruntarea cu vecinii ”urși”: 101-76.

Mult așteptatul duel timișorean din Liga Națională de baschet masculin nu a avut istoric. Restanța rundei inaugurale a curs perfect pentru SCM care și-a spulberat adversara. Gazdele aveau deja 13 puncte după primul sfert (24-11) și 19 până la pauza mare (45-26). Iar în partea a doua chinul a continuat pentru galben-negrii, care s-au văzut conduși cu 31 de puncte la finalul sfertului al treilea: 75-44! Doar în ultimele 10 minute Timba a mai reușit să mai salveze din aparențe, 32-26, dar era deja prea târziu.

Violeții își păstrează astfel intact palmaresul în meciurile cu Timba, ajuns acum la șapte succese. În tabăra galben-negrilor însă acest eșec a fost digerat foarte greu, iar antrenorul Bogdan Murărescu a anunțat măsuri: ”Știu cine e cancerul. Vom lua măsuri. Ori pleacă el, ori eu…”

Pentru ”lei” este al treilea succes din campionat care îi urcă pe poziția a treia. În runda următoare, la Timișoara vine Politehnica Iași. De partea cealaltă, Timba e pe zero după patru runde și așteaptă prima victorie duminică, contra lui Dinamo.

BCT: Jeremic – 25 puncte, Popa Calotă – 17 puncte, Diaz – 15 puncte, Păun – 13 puncte, Drăgușin – 9 puncte, Komatina – 6 puncte, Gheorghe – 4 puncte, Burdgess – 3 puncte, Tohătan – 3 puncte.

Timba: Pavlovic – 18 puncte, De Thaey – 17 puncte, Jereminov – 10 puncte, Popescu – 10 puncte, Lazăr – 6 puncte, Naylor – 5 puncte, Bamba – 5 puncte, Sonenfeld – 3 puncte, Florveus – 2 puncte.