Victorie cu emoții

Studenții timișoreni au ajuns la cinci victorii stagionale grație reușitei din partida cu CSM Focșani, scor final 23-21 (12-10). Finalurile de reprize au salvat-o pe SCM Politehnica în disputa cu ambițioasa gruparea moldavă.

Runda a noua a Ligii Naționale a programat un meci aparent ușor pentru SCM Politehnica Timișoara. Antepenultima clasată, CSM Focșani, s-a dovedit un adversar incomod ce a ținut în echilibru întreaga partidă. Finalurile de reprize cu specilitatea casei  – apărarea – au înclinat balanța în favoarea violeților.

”Ceea ce anticipam s-a întâmplat… ne-a fost greu să ne impunem. Am făcut multe greșeli inclusiv la pasare. Pauza competițională nu ne-a făcut bine. Nu se poate câștiga mereu la multe goluri diferență, dar mă bucur că am făcut-o, pentru că era important să ne menținem seria pozitivă de rezultate, care să ne urce în clasament.

Până la urmă am controlat finalul de meci, cu un avantaj mare ținând cont de celelalte perioade din meci în care scorul a fost mai strâns. Îi felicităm și pe cei din Focșani pentru cum s-au luptat. Pregătirea meciului de la Turda, din etapa următoare, va trebui să fie mai serioasă și mai bună”, a concluzionat antrenorul Pero Milosevic.

Politehnica: Marjanovic – 7 goluri, Fenici – 6 goluri, Cîmpan – 4 goluri, Orbovic – 2 goluri, V. Milosevic – 2 goluri, M. Milosevic – 1 gol, Santeiu – 1 gol.

CSM: Sladic – 5 goluri, Mocanu – 3 goluri, Pătru – 2 goluri, Ragea – 2 goluri, Țuțu – 2 goluri, Năstăsie – 2 goluri, Gramatic – 1 gol, Hagiu – 1 gol, Popovici – 1 gol, Rață – 1 gol, Eros – 1 gol.

Cu 17 puncte, Poli urcă provizoriu pe poziția a treia și în runda următoare aduce o deplasare la Turda.