Eșecuri la final de an

BC Timba și SCM Timișoara au încheiat cu înfrângeri anul 2017 în Liga Națională de baschet. ”Urșii” au cedat acasă cu Piteștiul, 77-82, în timp ce fetele au cedat în prelungiri la Satu Mare, scor 86-91.

S-a tras cortina peste evoluțiile baschetului timișorean în anul 2017 o dată cu partidele celor de la BC Timba și SCM Timișoara de joi seara. Ultimele jocuri pentru cele două echipe uau avut același deznodământ și s-au încheiat cu înfrângeri. Timba a pierdut neașteptat de greu jocul de pe teren propriu cu BCMU Pitești, iar fetele SCM-ului au cedat abia în prelungiri în fieful viceliderei CSM Satu Mare.

”Urșii” au jucat curajos în duelul cu Piteștiul și au avut un start fulminant în care au condus cu 15 lungimi. Încet ritmul gazdelor s-a stins și argeșenii au recuperat handicapul și au terminat învingători într-un final pe muchie de cuțit: 77-82 (23-10, 14-26, 22-26, 18-20).

Timba: Reljic 24 puncte, Florveus 16 puncte, Kovacevic 15 puncte, Naylor 13 puncte, 12 recuperări. De la piteșteni s-a remarcat Kostoski – 28 puncte.

Cu 12 puncte, formația condusă de Dan Ionescu este antepenultima în clasament.

Fetele SCM-ului au cedat la mare luptă la Satu Mare, în sala viceliderei din clasament. După 77-77  la finalul celor 40 de minute regulamentare, învingătoarea s-a stabilit în prelungiri; gazdele desprinzându-se decisiv cu 14-9 pentru un rezultat final 91-86. Conwright a fost principala marcatoare a partidei cu 32 de puncte, dar a avut și coșul victoriei în mână pentru timișorence atunci când mai erau 4 secunde. Au urmat-o sătmărencele Harrison (28 puncte), Mandache (27 puncte) și timișoreanca Lloyd (24 puncte).

Cu 15 puncte, fetele lui Mihail Coldea au terminat anul pe locul 6 și vor deschide anul 2018 în 6 ianuarie, la vecina de clasament ICIM Arad.