Cu ochii pe semifinale!

Urmărită de restanțele financiare din trecut, BC SCM Timișoara are o șansă imensă de a se califica în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin dacă își câștigă cele două jocuri de acasă cu Steaua CSM București din această săptămână.

BC Timișoara a schimbat soarta seriei cu Steaua CSM din sferturile de finală ale campionatului prin succesul din capitală. Cu 1-1 la general, seria se mută la Timișoara pentru partidele 3 și 4 programate miercuri (ora 19.15) și vineri (ora 19). Cu două victorii în aceste confruntări, ”leii” ar intra în careul de ași. O calificare în semifinale garantează și o participare în cupele europene din toamnă, acolo unde Timișoara nu a mai fost prezentă de sezoane bune.

Urmează două partide acasă, ceea ce ne pune într-o poziție mai bună, dar asta nu înseamnă nimic, dacă nu vom lupta pentru fiecare minge, în fiecare minut, în fiecare secundă. Cel mai important este să dăm maximum și vom vedea la final unde suntem”, a subliniat căpitanul Mladen Jeremic.

Bănățenilor le priesc meciurile cu roș-albaștrii din acest sezon pentru că au un 4-2 la directe.