Poli - eliminată din Cupa României

handbal poliCH Poli a fost doar pasageră şi în ediţia din acest an a Cupei României. Alb-violeţii au cedat în faţa lui Dinamo, scor 24-29.

Timişorenii au urmat şablonul ultimelor meciuri din Liga Naţională. Poli a început curajos şi a condus în primul sfert de oră. A fost 6-4, dar Constantin Ştefan n-a forţat şi le-a dat şanse lui Arseni şi Szenpeteri. Bănăţenii n-au reuşit să se desprindă, în ciuda eliminărilor temporare din tabăra dinamovistă. Bucureştenii au preluat conducerea la 9-8 şi s-au distanţat la 13-9 până la pauză.

Partea a doua a confirmat căderea elevilor lui Constantin Ştefan, iar Dinamo s-a dus în două rânduri la opt lungimi în faţă: 19-11 şi 25-17. Bucureştenii au redus turaţia motoarelor, iar diferenţa s-a strâns până la 24-29 la final.

Denis Kaftin a fost cel mai bun marcator al partidei, alături de dinamovistul Şandru, ambii, cu câte şase goluri. Pentru Poli au mai punctate Timofte (5), Halcă (3), Mrakic (3), Daninfeld (2), Chikovani (2), Lela (2) și Santeiu (1).

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>