Calificati in sferturi, 34-25 cu Resita

Politehnica Timișoara s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin. Alb-violeții au făcut scor tocmai cu rivala din Banat, HC Adrian Petrea Reșița, în meciul de debut al competiției: 34-25.

Studenții au confirmat forma bună ce o traversează în campionat și printr-o victorie în Cupa României. Una ce le-a deschis drumul către sferturile de finală, adică la doi pași de îndeplinirea obiectivului – calificarea în eurocupe. E drept că succesul de joi a fost obținut în compania unui adversar net inferior, divizionara secundă HC Adrian Petrea Reșița.

Construită pe scheletul fostei HC Caraș Severin, Reșița a venit în sala Constantin Jude ca să își vândă scump pielea și în prima repriză s-a ținut aproape de Poli. La pauză echipa lui Constantin Ștefan avea doar o lungime avans, 17-16, însă în partea secundă diferența a crescut rapid pe tabelă și s-a încheiat +9 pentru violeți.

Poli: Irimescu - 7 goluri, Grigoraș - 6 goluri, Halcă – 4 goluri, Chikovani – 3 goluri, Leordean - 3 goluri, Ciubotariu – 3 goluri, Kaftin - 2 goluri, Fenici - 2 goluri, Timofte - 2 goluri, Păiuș - 1 gol, Santeiu - 1 gol. Reșița: Bahan - 7 goluri, Rugaci – 5 goluri, Lela - 5 goluri, Vaidasigan – 4 goluri, Huta – 2 goluri, Steiner - 1 gol, Rohozneanu – 1 gol.

Meciurile din sferturile de finală ale Cupei României sunt programate în 4-7 februarie, tur-retur. Deocamdată sunt calificate în această fază Dinamo București, HC Vaslui, CSM București și Energia Pandurii Târgu Jiu. Mai sunt de jucat partidele HCM Minau Baia Mare – Potaissa Turda, Universitatea Cluj – HC Odorhei și Dunărea Călărași – HCM Constanța. Învingătoarele vor fi introduse în urne pentru tragerea la sorți

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>