Articol scris in:

Poli a pierdut în capitala

Politehnica Timişoara a pierdut duminică seara la Bucureşti, în antepenultima etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin şi mai poate spera doar la locul 8. Studenţii au cedat cu 24-26 în faţa formaţiei CSM Bucureşti cu largul concurs al fluieraşilor…

Cu absenţe importante în lot, Poli s-a deplasat duminică seara în capitală cu obiectivul de a smulge un punct din disputa cu codaşa CSM Bucureşti. Alb-violeţii s-au lovit însă de replica dârză a gazdelor care erau implicate în lupta pentru evitarea retrogradării. Mai mult decât adversarii, pe elevii lui Vuckovic i-au incomodat arbitrii

buzoieni Harabagiu şi Stănescu, care au tras cât au putut cu CSM-ul.

Chiar şi în acest condiţii, Poli a stat în meci şi a foat foarte aproape de o remiză. Bănăţenii erau în avantaj la pauză, 10-8, şi au stat în meci până în ultimele secunde. Echilibrul s-a rupt în ultimul minut când oaspeţilor le-a fost refuzat ultimul atac, iar portarul Djuricin a fost eliminat de pe teren. Şi în loc de un posibil 25-25 s-a făcut 26-24. Din trupa bănăţenilor evidenţiaţii au fost Fenici – 9 goluri şi Sabin Ignat – 5 goluri.

Poli rămâne pe locul 8 cu 21 de puncte, cu unul mai mult decât Dinamo Călăraşi. Alb-violeţii joacă miercuri în penultima rundă pe terenul campioanei HCM Constanţa, într-o partidă imposibilă. Ultima etapă a Ligii aduce timişorenilor un joc ce trebuie câştigat, acasă cu CSM Satu Mare.