Articol scris in:

Poli Timişoara - ACU Arad 1-0, într-un amical disputat la Jimbolia 5

Fotbaliştii alb-violeţi au susţinut astăzi, la Jimbolia, penultimul test înaintea reluării Ligii I. Adversara grupării timişorene a fost divizionara secundă ACU Arad, de care elevii lui Dusan Uhrin au dispus cu scorul de 1-0.

Echipa de start a Politehnicii: Pantilimon - Luchin, Ghionea, Cisovsky, Ignatijevic - Rocha, Alexa, Tameş, Zicu - Axente, Magera.

Luchin şi Rocha vor evolua pe partea dreaptă.

Stadionul din Jimbolia, cu o capacitate de aproximativ 300 de locuri, este aproape plin.

Poli este susţinută la meciul cu ACU de 40 de suporteri viola.

’4: Magdaş pătrunde în careul polist, dar este blocat de Pantilimon

’16: Şut plasat al lui Axente, de la 20 de metri, prins de portar

‘ 19: Poli deschide scorul prin Zicu, care a transformat un penalty obţinut de Magera!

’32: Centrează Magera, Zicu şi Axente trec pe lângă minge

’34: Rocha reia slab, de la 10 metri, fără probleme pentru portarul lui ACU

’38: Zicu execută o lovitură de colţ, Cisovsky reia alături cu capul

’40: Axente marchează, însă golul este anulat pe motiv de offside

S-a încheiat prima repriză, 1-0 pentru timişoreni

Schimbări la pauză: Scutaru, Goga, Ricketts şi Nikolic intră în locul lui Cisovsky, Tameş, Axente şi respectiv Magera

Goga joacă în dreapta liniei mediene, Rocha a fost mutat pe partea opusă, Zicu este mijlocaş coordonator, Scutaru evoluează în centrul defensivei, iar Ricketts şi Nikolic - în atac

’46: Popa, de la ACU, este blocat de Pantilimon

’48: Trasorul lui Nikolic, de la 22 de metri, este scos de portar

’60: Burcă şi Popovici îi înlocuiesc pe Luchin şi Rocha

Arădenii se apără mai sus în repriza secundă, reuşind să ţină mingea departe de propria poartă

’71: Combinaţie spectaculoasă între Zicu şi Nikolic, şutul atacantului sârb este scos de pe linia porţii

’76: Ghionea şi Ignatijevic ies de pe teren. În locul lor intră Matei şi Helder

’81: Nikolic s-a accidentat şi nu mai poate continua partida

Fluier de final: Poli se impune la limită, scor 1-0, în faţa grupării arădene ACU!

Felicitari pentru realizarea de a ne tine la curent cu stiri proaspete,credibile si in special de natura sportiva.Sper sa gasim mai multi jucatori de picior stang pe banda echipei(fundas,mijlocas).Atacul pare sa sufere dar poate fi doar o problema de forma si omogenizare,forza POLI!

2. mishulika says:

Apropo,nu se regaseste Rickets in formula de start,sunt probleme de natura medicala sau e hotararea lui Dusan?

3. Mitza says:

E totusi o echipa de liga secunda, dar a fost uh test folositor

4. timisoreanul says:

FOARTE SLAB ! 1-0 cu ACU de pe ultimele locuri din liga 2-a ??? 2-3 ocazii ptr aradeni si O goluri din actiune ptr Poli ? Uhrin este un antrenor slab , o sa va convingeti . Echipa joaca tot mai prost iar el incearca jucatorii de banda dreapta pe stanga si invers . De peste tot a fost dat afara iar noi al luam de bun .Nici locul 4 nu prindem cu asta !

5. EMA says:

Da, dar echipa nu se mica bine… Ricketts a intrat in repriza a doua. Nu stiu sa fie accidentat. Dusan il prefera pe Axente