Articol scris in:

Arges - Poli 0-1.Victorie cu gust amar de promovare

Poli și-a asigurat astăzi promovarea și din punct de vedere matematic, după ce a învins în ultima deplasare a sezonului pe FC Arges, scor 0 - 1. În ciuda anunțului de la începutul acestei săptămâni, cum că dosarul pentru licență depus la federație a fost retras, alb - violeții și-au văzut de lupta lor sportivă
și au îndeplinit obiectivul declarat al echipei, încă de la începutul sezonului: promovarea. Păcat însă, că tocmai cei care au impus acest obiectiv au făcut ca acum Poli să nu se poată bucura de el.

Meciul din Trivale a fost destul de echilibrat, ambele formații creându-și situații favorabile de a marca, însă până la urma pe tabelă s-a înregistrat o singură reușită, cea a lui  Sandu, care în minutul 54 îl invinge pe Croitoru cu un șut centrare.

Primele ocazii ale partidei au aprținut bănățenilor, Pătraș încercând pentru prima dată poartă în minutul 4, dar și în minutul 20, Croitoru intervenind decisiv în ambele situații. Situația de la echipă și-a lăsat amprentele asupra lui Scutaru, care a greșit în mai multe situații din prima parte, însă de fiecare dată colegii lui l-au salvat. Și când timișorenii nu s-au mai opus unui gol al gazdelor, până la urma a făcut-0  neinspirația adversarului, Ivănică trimițând pe lângă poartă, după ce scăpase singur cu Kirev, la revenirea de la cabine. Replica poliștilor a fost decisivă, Sandu înscriind la faza imediat următoare. Până la final, ambele formații au mai trecut pe lângă gol, însă s-a încheiat FC Argeș - Poli Timișoara o - 1.

Cele trei puncte ne asigură promovare și matematic, însă poliștii nu se vor putea bucura de roadele muncii lor, indecizia conducătorilor și a autorităților locale, făcând ca liga I să fie prea departe în birouri deși, pe teren ea s-a văzut atât de clar!

FC Argeș: Croitoru - C. Tudor, Botea, Wallace, Briceag - A. Popa, Răuță, Bazzi, I. Nicolae - Ivănică, Dulcea - Antrenor: Viorel Dumitrescu

Poli Timișoara: Kirev - Mera, Scutaru, I. Ilie, Fl. Sandu - Chiș, Petcuț, Poparadu, Pătraș - R. Cîrstea, Al. Boștină  - Antrenor: Valentin Velcea